Oyun Ablası

Oyun Ablası Nedir ve Nasıl Bulunur?

 

Sıklıkla sorulan sorulardan olan “oyun ablası nedir?” sorunu detaylandıralım. Oyun ablası, genel olarak çalışan ailelerin tercih ettiği ve çocukları için yabancı dil öncelik olmak üzere okul öncesi eğitim, satranç ve oyun gibi çocuğun isteğinin olduğu konularda ona yardımcı olan kişi olarak nitelendirilir. Çocuğunuza yardımcı olmasını istediğiniz konu veya konulara göre size destek olan abla mesai saatleri ayarlanır.  İsteğe bağlı olarak yatılı oyun ablası ile de çalışılabilir.  Bakıcılar ve ablalar arasında belli başlı farklar bulunur. Bunları unutmamak gerekir. Bir bakıcı oyun ablasının yaptığı gibi çocuğun dersleri için yardımcı olamayabilir. Bununla beraber, farklı aktiviteler yaparak çocuğun becerilerinin gelişmesi gibi konularda bakıcı yine yardımcı olamayabilir. Çocuk için iyi bir oyun arkadaşı olamayabilirler.

 

Oyun arkadaşının sorumluluklarını sıralamak gerekirse, oyun arkadaşları özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar haricinde kalan tüm okul öncesi çağında olan çocuklar ile ilgilenir. Genel olarak bakacak olursak çocukların oyun oynaması ve yabancı dil öğrenmesi için yardımcı olan ablalarıdır.

 

BUNLARIN DIŞINDA SORUMLUKLARINI SIRALAYACAK OLURSAK;

 

• Çocuklardaki becerileri tespit ederek, ailelere bilgi vermek.
• 6 yaşından daha küçük çocukların gelişimi hakkında bilgiye sahip olmak,
• Çocuğun ailesinin tatil ve seyahat planlarına çocuk ile kalıp ilgilenmek.
• Aileye çocuğun davranışları hakkında danışmanlık yapmak.
• Oyuncak ve oyunlar hakkında çocuğa bilgi vermek ve öğretmek.

  • Çocuğun enerjisini doğru kanalize etmek.

 

OYUN ABLASINDA OLMASI BEKLENEN NİTELİKLER

 

Oyun arkadaşı için olması gereken bazı özellikler vardır. Oyun ablaları çocuklarla çok zaman geçirdiklerinde onlar için bir rol model olabiliyor. Bundan dolayı oyun ablaları hal hareketlerinde çocuk ile beraber olduğunun farkında olarak dikkatli olmalıdır. Oyun ablaları için aranan nitelikler ise şöyle sıralanabilir;

 

• Disiplin sahibi olmaları
• Çocukların oyuncakları ve oyunları hakkında bilgiye sahip olmaları
• İyi bir İngilizce bilgisine sahip olmaları
• Çocukların ilgilenebileceği resim, dans ve müzik gibi konularda bilgiye sahip olmaları
• Türkçeyi doğru ve düzgün kullanmaları, çocukların dil ve konuşabilme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaları
• Ailelerin yaşantısına uyum sağlamaları
• Çocukların sosyal ve eğitsel gelişimlerini takip edebilmeleri
• Sigara gibi kötü alışkanlık sahibi olmamaları

 

OYUN ABLASI ARIYORUM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM ?

 

Çalışan bir aile olarak çocuğunuz için oyun ablası arıyorum diyorsanız çocuğunuzun ilgi alanlarının farkına vararak o konuda nitelikli bir oyun ablası tercih etmelisiniz. Örneğin İngilizce öğrenmesini istediğiniz bir çocuğunuz var ise bu konuda bilgi sahibi olan İngilizce bilen kişileri tercih etmeniz çocuğunuzun gelişimi için büyük fayda sağlar. İngilizce bilen  oyun ablası tercih etmek çocuğunuzun dil gelişimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Oyun ablaları çocuğunuz için hem bir arkadaş hem de bir eğitmen olur. Ablalar çocuğunuz ve aileniz için birçok avantaj sunar. Fakat doğru tercih çok önemlidir. Görev sorumluklarının farkında olan, yaptığı işin bilincinde olan biri çocuğunuza sandığınızdan çok daha fazla şey katabilir. Çocuğunuz onu bir arkadaşı olarak görür ve çoğu davranışını örnek alır. Bu yüzden davranışlarına dikkat eden bir abla seçmek aile için önemli bir sorumluluktur. Güvenilir, aile ve çocuk ile iletişim konusunda sorun yaşamayacağınız bir aday çalışmak isterseniz Armoni İnsan Kaynakları olarak bu konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Motor becerilerinin güçlenmesi ve iyi bir oyun arkadaşı sahibi olması açısından çocuklar için oyun arkadaşı sahibi olmak onlar büyük farklar yaratır.

 

OYUN ABLALARI İLE BAKICI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

 

Oyun ablaları gerektiği durumlarda çocuğun öz bakımları noktasında da destek olabilmektedir fakat asli görev olarak çocuğun fiziksel, bilişsel ve ruhsal gelişimini destekler ve becerilerinin gelişimine destek olur.

Bakıcı ise çocuğun öz bakımları ve gelişimi ile ilgilenir.

 

OYUN ABLASI FİYATLARI

 

Oyun ablaları saatlik, yarım zamanlı, tam zamanlı veya yatılı oyun ablası olarak çalışabilir. Ücretleri de çalışma şekline göre değişebileceği gibi, beklentileriniz doğrultusunda da oyun ablasının ücretleri değişiklik göstermektedir. Daha detaylı bilgi almak için bizi aramaktan çekinmeyin.

 

Oyun ablası ücretleri ne kadar?


Oyun ablası ücretleri personelin çalışma şekline göre değişmekle birlikte saatlik aylık veya yatılı çalışma şeklinde ücretlendirilir. Saatlik çalışmalarda İngilizce veya Fransızca bilen Oyun ablaları saati 200 TL’ den başlayan fiyatlardan çalışırlar. Yatılı da ise işe işin mahiyetine göre 5.000 TL den başlayıp devam eden geniş bir aralık vardır.

 

Oyun ablası nedir? Ne iş yapar?


Oyun ablaları çocukların gelişimini oyunlarla destekleyen eğitimli kişilerdir. Çocukların gelişimsel sürecini bilimsel süreçlerle destekleyip onlarla oyunlar oynarken gelişimsel beceriler kazandırırlar.

 

Oyun ablası yabancı dil öğretebilir mi?


Dil edinimi hayatın doğal akışı içerisinde oyunlarla, sürekli İngilizce ya da öğretilmek istenen farklı dilde konuşarak öğretilir ve bu öğrenme daha kalıcı olur.

 

Oyun ablası nereden bulunur?


Armoni İnsan Kaynakları profesyonel olarak oyun ablası ve oyun abisi desteği sağlamaktadır. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Oyun ablalarının çocuklar üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?


Oyun balaları çocukların oyunla öğrenmelerini sağlar
-Eğlenceli vakit geçirirler.
-Dilsel gelişimi desteklenir.
-Nesneler ve kavramların farkına varırlar.
-Sosyal gelişimleri desteklenir.
-Önlerine rol model olarak düzgün kişiler çıkmış olur.

Whatsapp
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Armoni Danışmanlık
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?